Posláním šestiletého projektu za 873 milionů korun, který řídí Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO, je stimulace dlouhodobé spolupráce mezi předními výzkumnými organizacemi a hlavními aplikačními subjekty na trhu v oboru energetiky.
V čem vidíte největší přínos NCE II? Jaká očekávání s projektem spojujete?
Myslím, že projekt může pomoci vyřešit některé aspekty tranzice české energetiky. Za velmi důležité považuji to, že představuje opravdu široký inovační potenciál, ať už jde o oblast řízení sítí, akumulaci energie, teplárenství či likvidace odpadu. Ukazuje se, že spojení mezi akademickou sférou a průmyslem funguje a může přinést řešení, která jsme si ještě nedávno ani nedovedli představit. Na druhou stranu je projekt hodně technicky orientovaný a část nápadů či technologií je testována teprve v laboratořích. My v NCE II bychom měli přispět k tomu, abychom se jednak soustředili na věci, které mají potenciál pro uplatnění v praxi, ale také přihlíželi k jejich ekonomické udržitelnosti. Nemůžeme podporovat řešení, která se nebudou ekonomicky vyplácet. Musíme se také vyhnout tomu, abychom objevovali objevené. V zahraničí či v jiných tuzemských platformách se řeší podobné věci a bylo by plýtváním sil výzkumy dublovat nebo pracovat na něčem, co už jinde uvádějí do praxe. NCE II mimo jiné ukazuje i to, že když vytyčené směry výzkumu jsou rozumné, firmy jsou schopny do jejich vývoje vložit úsilí i finanční zdroje.
Zelená dohoda pro Evropu, ale i geopolitická situace zdůraznily naléhavost transformace energetiky a zajištění soběstačnosti ČR v energetických zdrojích. Jak to vnímáte?
Přecházíme z tradiční na moderní energetiku. Takový přechod je náročný, neobejde se bez nových technologií a některé cesty jsou relativně drahé. Proto jakékoliv „zlepšováky“, které přinesou větší efektivitu, této tranzici jen pomohou. Pokud bychom hovořili například o surovinové závislosti Evropy na ostatních kontinentech, nelze asi očekávat, že NCE II bude řešit geopolitický vývoj. Ale geopolitická situace každopádně katalyzuje potřebu hledat nová řešení.
Jste členem Rady NCE II. S jakou motivací jste se této pozice ujal?
Náš svaz sdružuje energetické firmy, vzdělávací instituce, ale i příjemce služeb, tedy zákazníky. Zastupujeme zájmy všech našich členů a domníváme se, že zapojení do NCE II jim může něco přinést. Například naše Rada pro vzdělávání se zabývá obsahem technického vzdělávání, jeho propagací. Snažíme se spojovat vzdělávací instituce s reálným světem, energetickými firmami, což je ostatně i posláním NCE II. Proto jsme tady.
Jaké konkrétní prezentace vás na semináři zaujaly nejvíce?
Velmi se mi líbily prezentace výzkumů z Centra výzkumu Řež, kde se věnují zcela nové problematice, nevracejí se ke starému. Věci související s ukládáním energie pomohou nám všem.
Text: Martina Šaradínová, PR Specialista pro VaV
Foto: ČSZE