Tento dílčí projekt NCE II, pojmenovaný "Inovativní řešení pro udržitelnou energetiku" byl finančně podpořen díky programu Národního plánu obnovy (NPO). Profesor Mišák vysvětlil, že projekt se zaměřuje na implementaci nových technologií v rámci tzv. Green Deal s respektováním principu DNSH („Do No Significant Harm = významně nepoškozovat“), aby podpořil trvale udržitelný energetický sektor.
Při prezentaci se účastníci seznámili s jednotlivými cíli projektu včetně informací o výstupech projektu, které se soustředí na inovace v oblasti dekarbonizace a zelené tranzice. Tyto oblasti hrají klíčovou roli v budování energetické infrastruktury šetrné k životnímu prostředí.
Po prezentaci měli účastníci možnost nahlédnout do laboratoří na nově otevřeném polygonu CEETe, prezentující principy cirkulární ekonomiky, který je ukázkou úspěšné a účinné spolupráce mezi akademickou sférou a partnery z průmyslu, a to zejména vodíkové laboratoře a laboratoře termochemické konverze, a získat tak lepší pochopení praktických aplikací těchto inovací.
Projekt z Národního plánu obnovy představuje důležitý krok směrem k diverzifikaci energetických zdrojů a podpoře udržitelného rozvoje. Profesor Mišák zdůraznil, že tato inovativní řešení mají potenciál výrazně snížit emise skleníkových plynů a posílit energetickou soběstačnost České republiky.
INFORM EU 2023 tak poskytlo platformu pro podporu diskuse a sdílení významných projektů v oblasti energetiky, které mají potenciál měnit paradigma energetického sektoru v České republice.